Kde najít vysněnou nemovitost?

pexels-photo-8470803-8470803.jpg

Kde všude se můžete rozhlížet po Vašem vysněném pozemku?

Pokud sháníte nemovitost na prodej existuje několik cest, jak najít tu správnou. V České republice působí nespočet realitních kanceláří, které na svých serverech inzerují nabídky ke koupi nemovitosti. Vzhledem k jejich počtu je však jejich jednotlivé procházení časově náročné. Proto existují také velké inzertní servery, jejichž služeb realitní kanceláře využívají. Výhodou těchto inzertních serverů je také to, že na nich mohou inzerovat přímí vlastníci nemovitostí. Pojďme se ale podívat na další možnosti, které Vás dovedou k Vámi vysněnému bydlení. U článku vycházíme z našich přímých zkušeností.

 

Hledání v inzertních serverech

V českém realitním prostředí je v podstatě hegemonem inzerce realit server sreality.cz. Je zde největší koncentrace nemovitostí, ale zároveň i největší potencionální konkurence pro kupující. Samozřejmě existují také jiné inzertní servery jako bazos.czreality.idnes.cz nebo alternativy pro lidi, kteří cílí na spojení přímo s vlastníky nemovitostí.

Výhodou těchto inzertních serverů je opravdu vysoká nabídka. Jsou využívány jak realitními kancelářemi, tak také přímými vlastníky. Zájemce o nemovitost, tak návštěvou pár webových stránek v krátkém čase a bez námahy zjistí, jaké nemovitosti jsou v dané lokalitě na prodej. Další výhodou je, že při soustavném projíždění inzerce jste schopni odhalit tzv. „ležáky“, tj. nemovitosti, které jsou inzerovány již velmi dlouho. Neschopnost nemovitost prodat v řádech měsíců může značit přestřelení ceny a pro Vás je to relevantní argument k jejímu snížení.

Nevýhodou těchto inzertních serverů je vysoká koncentrace zájemců o koupi na jednom místě, tzn. potenciálně velkou konkurenci pro kupujícího. Další nevýhodou bývá zpravidla vyšší inzerovaná cena, a to z důvodu přítomnosti realitních kanceláří. Realitní kanceláře si účtují ke kupní ceně provizi v rozmezí 3–5 %. Bohužel nebývá pravidlo, že nemovitosti inzerované přímými vlastníky jsou právě o tato procenta levnější. Každý se snaží pochopitelně vydělat co nejvíce. Kupní ceny je rovněž většinou prodávajícím navýšena také o„slevu“, kterou je připraven poskytnout kupujícímu v případě, že si o ni řekne.

Přímé oslovení majitele

Vyhlídli jste si pozemek, který není zrovna nikde v inzerci? Zkuste oslovit přímo majitele. Třeba budete mít štěstí a na prodeji se domluvíte. Adresu bydliště majitele vyhledáte na katastru nemovitostí. Tento způsob poptání nemovitosti, ale vyžaduje trpělivost a trošku citu pro psychologii prodeje. Nezapomeňte, že pokud by majitel nemovitost chtěl prodat, nabídl by ji k prodeji sám.

Je určitě vhodné se před oslovením majitele dobře připravit. Zjistěte si veškeré dostupné informace o nemovitosti. V bance se informujte, na jakou dosáhnete hypotéku. Poté oslovte majitele ideálně přímo s konkrétní cenovou nabídkou. Nevěřili byste, jak může být tento způsob koupě nemovitosti výhodný a úspěšný. Konkrétní férová nabídka minimálně nahlodá majitele a o prodeji začne uvažovat. 

Metoda přímého oslovení majitele nemovitosti Vám dává výhodu v možnosti se náležitě připravit a zjistit si veškeré informace bez toho, aniž byste riskovali, že Vás při koupi někdo předběhne. Můžete se dostat také na lepší cenu. Vše totiž proběhne bez realitní kanceláře, a tudíž bez provize. Další výhodou je přímá komunikace s majitelem, který Vám může předat kompletní dokumentaci k nemovitosti, popsat její historii, sousedské vztahy apod.

Mezi nevýhody patří určitě časová náročnost, obzvláště v případech, kdy majitel s prodejem dlouho váhá. Rovněž je zde velká pravděpodobnost toho, že se na prodeji vůbec nedomluvíte a veškerá Vaše snaha přijde vniveč.

Koupě nemovitosti od obce

Dalším způsobem koupě nemovitosti je koupě přímo od obce. Města i menší obce čas od času pořádají dražby stavebních parcel či bytů. Sledujte proto úřední desku obce, ve které hledáte nemovitost. Vyplatí se to. Pokud se Vám ale zrovna líbí jiná obecní nemovitost, máte možnost oslovit přímo obec s žádostí o odkup. Žádost podáte přes majetkovou komisi, pokud ji má obec zřízenou.

Samotný odkup pak projednává majetková či obdobná komise, která vydá souhlasné či nesouhlasné stanovisko. Stanovisko komise posléze projednává rada obce (nepovinné) a poté komise záměr prodeje, ať už s kladným či negativní stanoviskem předloží komise, k projednání zastupitelstvu obce. Pokud zastupitelstvo záměr schválí, domluví se forma prodeje a další detaily (geodetické vyměření). Poté jde věc opět na zastupitelstvo již jako prodej konkrétní osobě za konkrétních podmínek.

Výhodou takto nabyté nemovitosti je zpravidla vysoká právní jistota, že nemá vady. Další výhodou je možnost dostat se takto k zajímavým a neinzerovaným nemovitostem bez příplatku realitní kanceláři.

Nevýhodou je, že obec se musí chovat jako řádný hospodář a pozemek musí prodat tomu, kdo nabídne nejvhodnější nabídku. Ani po schválení adresného záměru, tak nemáte jistotu, že danou nemovitost obec prodá právě Vám.  Další nevýhoda je velká časová náročnost celého schvalovacího procesu, který je v ideálním případě postihnut na minimálně dvě zasedání zastupitelstva. Prodej také prodlužují povinné lhůty zveřejňování na úřední desce obce.

Koupě pozemku od státu

Stát vlastní spousty nemovitostí. V případě že stát (ministerstvo, státní podnik, agentura) vyhodnotí některý nemovitostní majetek jako nepotřebný, je tento nabídnut k prodeji veřejnosti. V tomto roce (k 1. 1. 2024) došlo rovněž k převodu desetitisíců nemovitostí s nedostatečně určenými vlastníky na stát. Tyto nemovitosti se budou postupně dostávat do nabídky k prodeji.

Jak to probíhá?

Na serveru nabidkamajetku.cz stát inzeruje veškerý majetek státu, který chce prodat. Nejčastěji formou veřejné online aukce. Pokud tam není Vámi vysněný pozemek, ale víte, že patří státu (zjistíte na katastru nemovitostí), nezoufejte. Můžete požádat stát o zařazení pozemku či jiné nemovitosti k prodeji.

Po obdržení Vaší žádosti proběhne kolečko, ve kterém Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových zjistí, zda se jedná o nepotřebný majetek. Pokud ano Úřad jej primárně nabídne některé státní instituci či organizaci, následně územním samosprávným celkům. Pokud nikdo z nich o danou nemovitost neprojeví zájem, Úřad ji nabídne k prodeji veřejnosti formou online aukce.

Výhody i nevýhody této formy nabytí jsou prakticky stejné jako u koupi nemovitosti od obce. Také zde je vysoká právní jistota. Také zde platí, že nemáte jistotu získání pozemku(výhra v aukci) a také zde platí, že celý proces od žádosti pro vyhlášení aukce je časově velmi náročný a trvá přibližně rok. Tento způsob nabytí nemovitosti je také vhodný zejména pro kupce s hotovostí nebo alespoň s před schváleným úvěrem, neboť uhrazení kupní ceny se vyžaduje obvykle do několika týdnů. V případě neuhrazení kupní ceny, je pak aukce prohlášena za zmařenou a výherci propadá jistina. Jistina bývá v těchto případech stanovená na 10 % z minimální ceny.

K této metodě ještě důležité upozornění. V případě účasti na aukci nemovitosti si nastavte Váš cenový strop a buďte v tomto velmi disciplinovaní. Ať chcete nebo ne, při aukci začnou pracovat emoce, které Vás mohou v kombinaci se soutěživostí připravit o spoustu peněz.

 

Výše uvedený výpis určitě není, co se týká koupě nemovitosti, taxativní. Existují další legální možnosti, jak získat nemovitost, jako jsou exekutorské aukce, vydržení, různé formy licitací apod. S nimi ale doposud nemáme přímou zkušenost a necítíme se tedy oprávněni o nich referovat. Pokud to máte jinak, podělte se s námi v komentářích o Vaši zkušenost.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *